rebarbora

Pěstování rebarbory

Rebarbora je víceletou rostlinou, která je větších rozměrů a vydrží růst na jednom místě až deset let. Její listy mohou být dlouhé až jeden metr.
Rebarbora při pěstování nepotřebuje žádnou speciální oblast, ale má ráda pořádně prohnojenou půdu, nejlépe kravským hnojem. Dále můžeme hnojit i minerálním hnojivem. Pokud roste na kyselé půdě, měli bychom půdu alespoň trochu zavápnit. Také je ale možnost se vůbec o ní nestarat, protože často roste i bez jakéhokoliv hnojení.

Rebarbora se sází jak na podzim, tak i na jaře. Na podzim by se měla sázet do první poloviny října. V prvním roce ji přes zimu překryjeme listím. Na jaře se pak začne rebarbora růst.
Na jaře ji sázíme, když už nejsou mrazy, v březnu nebo v dubnu.
Semínka na pěstování rebarbory koupíme v zahrádkářství nebo v různých velkých obchodech.
Reveň je odolná proti škůdcům a chorobám.

První rok obvykle úrodu nečekáme, v druhém roce sklízíme několik listů a v dalších letech můžeme sklidit polovinu listů (klidně i více, ale musí tam vždy zůstat minimálně 5 listů). Řapíky nikdy neřežeme nožem, ale odlamujeme.
Rebarboru sklízíme od poloviny dubna do začátku července. Můžeme ji použít při výrobě šťáv, koláčů, buchet, marmelád, kompotů, krémů...
Poté, co ji přestaneme sklízet, vytváří si reveň velké trsy, které obsahují zásobní látky, ze kterých pak rebarbora v zimě přežívá.